Caută:
Caută aici materiale şi concursuri ...
Căutare avansată

importForum

ON Filosofie 2012

Creat la 01.04.2013 - 16:40
categoria Filosofie
Am descoperit in final de ce nu puteam posta mesaje intregi ... forumul nu accepta diacritice. yay.

In alta ordine de idei, cine mai vine la Gura Humorului, la filosofie ? :-) Sa facem strigarea. Eu sunt Laura, din Galati.
Postează

importForum

Postat la 01.04.2013 - 16:41

adrian,clasa 12-a gorj- "Adikady Adik Di Maria"-facebook..cum stai cu pregatirea??? ce subiecte ai avut la judet?

Răspunde

importForum

Postat la 01.04.2013 - 16:41

apropo//nu gasesc subiecte date la nationala in 2009..;la filosofie..le are cineva?

Răspunde

importForum

RĂSPUNS: @importForum din 01.04.2013 - 16:41

Postat la 01.04.2013 - 16:42
Postat de importForum la 01.04.2013 - 16:41

apropo//nu gasesc subiecte date la nationala in 2009..;la filosofie..le are cineva?

ah, chiar, ar fi interesant sa spunem ce subiecte am avut la judet.

la noi a fost identitate si alteritate la eseu (camus, levinas si jaspers), si comparatie ale teoriilor despre fericire apartinand lui mill&epicur.

subiectele din 2009 nu le am, unfortunately.

Răspunde

importForum

RĂSPUNS: @importForum din 01.04.2013 - 16:42

Postat la 01.04.2013 - 16:42
Postat de importForum la 01.04.2013 - 16:42

ah, chiar, ar fi interesant sa spunem ce subiecte am avut la judet.

la noi a fost identitate si alteritate la eseu (camus, levinas si jaspers), si comparatie ale teoriilor despre fericire apartinand lui mill&epicur.

subiectele din 2009 nu le am, unfortunately.

mm..interesant..levinas chiar se merita.. e o tema interesanta..mie mi-au dat subiectele de la nationala din 2007-morala si libertatea individului-platon,machiaelli,si unul feinberg care de abia il gasesti pe google..nu apare deloc prin manuale... subiectul 2:deleuze..

Răspunde

importForum

RĂSPUNS: @importForum din 01.04.2013 - 16:42

Postat la 01.04.2013 - 16:43
Postat de importForum la 01.04.2013 - 16:42

mm..interesant..levinas chiar se merita.. e o tema interesanta..mie mi-au dat subiectele de la nationala din 2007-morala si libertatea individului-platon,machiaelli,si unul feinberg care de abia il gasesti pe google..nu apare deloc prin manuale... subiectul 2:deleuze..

subiectul 2 e usor...l-am facut si eu in eseul de la judet l-a mine..caci trebuia sa fac o comparatie intre antici-moderni-postmoderni....dar jaspers mi se pare mai dificil...depinde si de citat probabil...oricum..levinas implica morala. camus abusrdul..

Răspunde

importForum

importForum

Postat la 01.04.2013 - 16:44

Aveti cumva idee unde o sa fim cazati? Un program, ceva?

Răspunde

importForum

RĂSPUNS: @importForum din 01.04.2013 - 16:44

Postat la 01.04.2013 - 16:44
Postat de importForum la 01.04.2013 - 16:44

Stiu ca proba de concurs se va tine miercuri, joi se afiseaza rezultatele si se pot depune contestatiile, iar vineri are loc premierea. Luni si marti se fac vizite prin zona, sunt programate niste intalniri, workshopuri & co.

Siii ca sa continui strigarea, sunt Iulia din Radauti (Suceava), deci n-am de batut  un drum prea lung pana la Gura Humorului :D :))

Răspunde

importForum

RĂSPUNS: @importForum din 01.04.2013 - 16:44

Postat la 01.04.2013 - 16:45
Postat de importForum la 01.04.2013 - 16:44

http://www.alexandrucelbun.ro/concursuri-si-olimpiade/olimpiada-nationala-de-stiinte-socio-umane-2-6-aprilie-2012-programul-concursului

PROGRAMUL CONCURSULUI

LUNI, 2 APRILIE

Primirea

Răspunde

importForum

RĂSPUNS: @importForum din 01.04.2013 - 16:45

Postat la 01.04.2013 - 16:48
Postat de importForum la 01.04.2013 - 16:45

http://www.alexandrucelbun.ro/concursuri-si-olimpiade/olimpiada-nationala-de-stiinte-socio-umane-2-6-aprilie-2012-programul-concursului

PROGRAMUL CONCURSULUI

LUNI, 2 APRILIE

Primirea

Ma bag si eu in seama cu un copy paste dintr-un alt topic, ceva ce am scris mai demult referitor la Gura Humorului, sa va mai destinda putin inainte de saptamana de foc   :)

Gura Humorului, judetul Suceava
Locatie, excursii, timp liber, etc
Asezat in Bucovina, intr-un coltisor de natura pura, peisajul de care am avut parte in acest oras a fost..superb! Avea partie de ski, telescaun, chiar si un deal gen Hollywood pe care scria Gura Humorului. Nu prea multe lucruri de vizitat in oras, in afara de un parc (rezervatie naturala - nu i-am retinut numele), un muzeu de etnologie (destul de interesant de altfel, insa cam mic, oricum, aveau puse in scena aproape toate obiceiurile populare romanesti) si un ou incondeiat imens asezat in mijlocul orasului.

Excursia a fost la manastirile Humor si Voronet. Superbe, insa nu va bazati pe aceasta vizita sa fie aducatoare de liniste sufleteasca, etc. Poate a fost din cauza organizarii la noi, insa a vizita o manastire minuscula in acelasi timp cu inca 200 de persoane, printre care se mai aflau si niste dezinteresati total, nu a fost chiar placut.

Cazare si mancare
Doua internate
Primul, internat in adevaratul sens al cuvantului, cel al CN Alexandru cel Bun. Camere de cate 4 persoane, baie cu cabina de dus in fiecare camera, internet wireless, curatenie. Mai multe detalii nu pot da, pentru ca nu am fost acolo decat in vizita.
Al doilea, care era de fapt un centru de plasament in care ne-au inghesuit si pe noi... Ei bine, conditii specifice olimpiadelor : baie comuna, intre 5 si 7 persoane intr-o camera (norocul meu ca am ramas doar 2, am avut niste colege de camera de la olimpiada de rusa care au decis sa stea cu colegele lor), usi care se blocau dimineata si nu mai puteai sa iesi afara decat daca chemai administratorul sa deschida usa pe dinafara (experimentat!), program de apa calda, etc. Presupun ca stiti deja de pe la alte olimpiade cum este.
Mancarea - acceptabila. La fiecare masa primeam desert cate o inghetata si asta era cam singurul lucru pe care il mancam, caci mancarea arata cam... indescifrabil. Noroc cu patiseriile minunate din oras.

Răspunde